TR | EN
Birinci Perdenin Sonu 30.11.2003

Birinci Perdenin Sonu 30.11.2003

Birinci Perdenin Sonu
 
Bu köşede yazmaya başladığım Mayıs 2001’de memleketin üzerinden (Ankara değil, İstanbul) kriz silindiri geçip her tarafı dümdüz etmişti. Anlı şanlı reklamverenlerimizin düştüğü durumlar camiayı hayretler içinde bırakıyor, insanların işini koruma derdinde olduğu sektörde kimse daha iyi iletişim yapmayı, mesleki standartları yükseltmeyi filan düşünmüyordu.   
 
“Laila Devri” sona ermiş, herkes “nerede hata yaptık?” sorusunu sormaya başlamıştı ve ben cevabın kendi işimle ilgili kısmını biliyordum. Hem ülke yararına, hem kendi yararıma bunları anlatmam gerekiyordu. Krizin ortalığı kavurduğu 2001 İlkbaharında kariyerimle ilgili ciddi kararlar aldım. O zamana kadar vaktimin çoğunu aile şirketimizde ticaret yaparak geçiriyor, kalan sürede ek iş ve gelir mahiyetinde “freelance” eğitim-danışmanlık yapıyordum. Öncelikle aile şirketine ayırdığım vakti minimuma indirdim. Zaten krizde orayı büyütmek mümkün değildi. Anadolu Üniversitesi’nde ders vermeye, Para dergisinde düzenli yazmaya ve danışmanlık işini artık bir şirket bünyesinde yapmak için Markam’ın temellerini atmaya başladım. Kitap için yapılan hazırlıkların başlaması da bu dönemdedir.
 
Bu köşede çıkan ilk yazıda da hedeflerimi koymuştum; İletişime sanatçı penceresinden değil de iş adamı penceresinden bakmayı gösterecek ve özellikle de küçük-orta boy reklamverene paralarını çar çur etmeden iletişim yapmaları yönünde bir katkı sağlamaya çalışacaktım. Kriz sonrası döneme zihinsel hazırlık yapacaktım ve krizin etkisinin kabaca iki yıl süreceğini tahmin ettiğimden kendime kabaca o kadar bir hedef koyup köşemde deklare etmiştim.
 
Burada iki yılı devirdiğimde de krizin etkisini azaltmaya başlaması, ben ve benim gibi düşünenlerin söylediklerinin sektörde yaygın olarak kabul görmesi sevindiriciydi. Piyasaya söyleyeceklerimi söylemiştim. Tekrara girmemek için bu yıl üç tane özel dizi yapıp yirmi haftayı da öyle yedim ve artık başlangıçtaki hedeflerime fazlasıyla ulaştığıma eminim. Yazarlığa bir süre ara vermenin zamanı geldi. Yani sözün özü burada yazmayı bırakıyorum ve uzunca bir süre de başka yerde yazmayı düşünmüyorum. 
 
Bu yazıların ve kitaplarımın da yardımıyla ama herşeyden önce kriz sonrası tünelin ucunda ışık görünmesiyle danışmanlık şirketimizdeki iş yoğunluğu çok arttı. Belki öyle abartılacak bir seviyede değil ama biz işimize çok titizlendiğimizden vakit yetmiyor. Ayrıca değişik sektörlerden müşterilerimiz arttıkça bir çok reklam hakkında yazamaz hale geldik. İş yaptığım bir müşteri veya rakiplerinin reklamları hakkında yazmadığımı biliyorsunuz.
 
Tüm bunlardan dolayı 2004 yılını “üretim” yılı olarak belirledim. Eğitim, seminer türü işleri geçen yıl bırakmıştım. Şimdi de yazarlığı bırakıyorum ve sadece müşterilerimize daha iyi projeler üretmeye odaklanıyorum çünkü bunu fazlasıyla hak ediyorlar. Yeterince konuştuk, artık kolları sıvamanın zamanı çünkü yapacak çok iş var.
 
Şimdiye kadar sektöre, memlekete yeterince fayda ürettiğimi düşünüyorum. Bir bilgi kaynağı olan web sitemiz (www.markam.biz), iki kitap ve yüzlerce makale-konuşma dışında 2004 Mart’ında bir kitap ve bir CD daha çıkıyor. Daha ne yapayım? Artık biraz da parayı veren çalsın düdüğü. Bunu söylerken burada yazdığım bir çok şeyin, verdiğim bir çok fikrin kullanıldığını, esinlenildiğini biliyor veya duyuyor olmanın verdiği rahatlık da var haliyle. 
 
Ayrıca benim kariyer hedeflerim arasında hiç bir zaman “yazarlık” öncelikli iş değildi. Yazmayı seviyorum ve yaşadığım sürece yazmayı sürdüreceğim ama yazarlığı bir kariyer hedefi olarak belirlemedim. Ben danışmanım. Günü gelir, icabı olur yeniden düzenli yazmaya başlarız.
 
Haftaya sektörler üstü genel bir “markalaşma” değerlendirmesi yapıp noktayı koyuyorum.
Hoşçakalın.
  
 
Not:
Markam AŞ büyüyor ve biz yeni çalışma arkadaşları arıyoruz. İki yıl önce burada duyuru yaptığımda çok değerli özgeçmişler almıştım ve o başvurulardan bize katılan olmuştu. Şimdi arayışlarımız artan bir hızla sürüyor. İyi işler yapan bir ajans veya şirkette Marka/Müşteri yönetimi deneyimi kazanmış “hayal ortakları” arıyorum. İki yıl deneyimli “junior” arkadaşlara da ihtiyacımız var, yirmi yıl deneyimli profesyonellerle yapacak işlerimiz de.