TR | EN
Telsim 16.02.2003

Telsim 16.02.2003

Türk Mühendisler

 

Kişisel Değerlendirme Telsim MVS

1......10

Vurucu

7

Tek fikir üzerine kurulu

6

Hedef izleyiciye uyar

8

Ürün filmin kahramanı

7

Zevkle izlenir

      7

Markayı güçlendirir

8

 

 Ulus olarak çok sevdiğimiz Türk'e Türk propagandasının motivasyon ayağını Türk mühendislerin NASA'daki başarılarıyla ilgili haberler oluşturur. Aslında doktorlarımızın başarı haberleri sayıca daha çoktur ama NASA Mühendisleri iletişim adına daha bir  semboliktir.  Eminim yazılanların hepsinde gerçek payı var ancak okuduğumuz yabancı bilimsel kitapların kaynakçalarında neredeyse hiç Türk ismi görmememiz gerçeğine karşın gazete manşetlere taşınan bu haberler, arkasındaki sosyolojik nedenler üzerine düşündürür bizi.

Telsim, mobil iletişim alanında bir ilke imza atarak Türkiye'de Mobile Video Streaming (MVS) teknolojisinin öncülüğünü yaptı. Yani reklamda söylendiği gibi cep telefonunu cep televizyonuna dönüştürdü. Artık Telsim aboneleri, telefonları uygunsa Star televizyonunu canlı izleyebiliyorlar. Tabii ki TV kalitesinde bir görüntü yok. Saniyede gelen resim sayısı da  gerçek televizyonların tam yarısı kadar. Ancak yine de büyük bir olanak. Film izlemeseniz de haber, maç sonuçları gibi konularda yararlanılabilir. Canlı yayın dışında klip, çizgi film, önemli goller gibi stok görüntüler de alınabiliyor ki onlarda resim kalitesi çok daha iyi. Şöyle ya da böyle MVS önemli bir gelişme. Hep bahsettiğimiz üçüncü nesil (3G) giderek uzaklaşan bir hayal haline geldikçe tüm sektör harı harıl mevcut ikinci nesil GSM şebekelerinin olanaklarını geliştirmeye çalışıyor. MMS ve MVS gibi gelişmeler camiada 2.5'uncu nesil olarak adlandırılıyor ve GPRS üzerine kurulu teknolojiler. Onda da olanaklar bu kadar işte.

Telsim bu duyuruyu yaparken teknolojinin Türk mühendisler tarafından yaratıldığını söylüyor. Reklama katkısı olmasa da girişte bahsettiğimiz nedenlerle bu anlaşılabilir bir strateji. Ayrıca yüzyılın kurumsal itibar projesi Genç Parti'nin söylemlerine de uygun ki herhalde Telsim ile Genç Parti'nin ne alakası var diye soran yok artık okurlar arasında. Ben  meseleyi araştırdım; Öncelikle ülkemizdeki tüm mobil iletişim altyapısı ithal. Ayrıca video oynatmak için telefonlara yüklenen Real One gibi programlar da dış kaynaklı. Ancak bu işin uygulaması için gereken yazılımları Telsim burada kurduğu ekibine hazırlatıyor, diğerleri dışa bağımlı. Telsim'in yazılım ekibi giderek yetkinleşmiş ve şirkete ciddi tasarruflar sağlıyor çünkü rakipleri SMS, MMS gibi yazılımlara milyon dolarlara varan bedeller öderken Telsim ihmal edilebilir bütçelerle ve çok hızlı işi yürütüyor.

Bu konuda siyah ve beyaz netliğinde karar vermek zor. Uzan Grubu sütten çıkmış ak kaşık değil. Ayrıca kısıtlı bir alanda geliştirdiği ürünleri de olduğundan fazla gösterip iyi cilaladığı biliniyor ama teknolojik becerilerini de göz ardı edemeyiz. Grubun borçlarını ödememe alışkanlığı herkesçe bilinse de açıkçası ana rakibinin de borçlarını yıllarca hangi kaynaktan ödediği ortaya çıkınca önyargıları sorgulama ihtiyacı duyuyoruz. Türk bankacılık sisteminden uçan milyarlarca doların tamamı patronların yurtdışı hesabına gitmedi. Karşılığı olmayan futbol yayın ihaleleri kanalıyla futbolculara jip, astronomik medya transferleri olarak ünlü gazatecilerimize boğazda villa, yazılım-altyapı gibi giderler olarak yabancı firmalara veya onların karmaşık ilişkiler uzmanı yöneticilerine gitti. Son on yılda ülke gerçeklerinin üzerinde paraları, hak etmeden kazanan hemen herkes bu yağmadan sebeplendi.

Telsim reklamı hakkındaki yorumlarımız ise, son dönemin tüm ATCW ürünlerinde olduğu gibi vasatın üzerinde bir iş olduğu. Telsim'in altyazı, Yılmaz Erdoğan, sallanan duyurular reklamları hep ilginç buluşlar içeriyor ama eskiden alıştığımız gibi büyük fikir yok. Genç Parti kampanyası sonrası rehavet galiba? Hep yazacağım unutuyorum, Ali Taran Türkiye'nin en iyi konumlandırılmış bankası olan İmar Bankası reklamlarına arada bir el atsa ya? Bir de hoş buluşlar ı bırakıp büyük fikir peşine düşse artık.