TR | EN
Muhabbet Kart 29.09.2002

Muhabbet Kart 29.09.2002

  1. Yaratıcılık
  2. Kişisel Değerlendirme Muhabbet Kart (Park)
  3. Vurucu
  4. Tek fikir üzerine kurulu  
  5. Hedef izleyiciye uyar 
  6. Ürün filmin kahramanı  
  7. Zevkle izlenir
  8. Markayı güçlendirir


Evvelsi hafta Outdoor konferansında bol bol yurt dışı işler gördük ve ağzımız açık seyrettik. Neden bizde böyle yaratıcı işler çıkmıyor diye de tartıştık sonrasında. Konferans yöneticisi Atıf Hoca yaratıcılık zaafiyetimizi o hafta köşesine taşıdı. Sonra tesadüf mü bilemiyorum Milliyet Gazetesi, Cannes yarışmasında ödül alan işleri Türkiye`ye getirdi ve reklamcılarımıza kardeşim şöyle güzel işler yapın da bizim gazeteler de şenlensin alt mesajıyla sergiledi. Geçen hafta Atıf Hoca köşesinde Cem Topçuoğlu'nun konuya ilişkin yazısını yayınladı ve bu hafta kendi görüşlerini açıklayacağını belirtti. Yani şu sıralar yaratıcılık konusu tekrar ısınıyor. Köşem formatı itibariyle bu tür tartışmalara katılmama izin vermese de bir meslek dergisine yazmayı planlıyorum ben de. Çünkü, özellikle dışarıdan esinlenme konusunda çoğu reklamcı dostum gibi düşünmüyorum. Brezilya'da başarı kazanmış bir yaratıcı fikrin yasalara veya ticari ahlaka aykırı değilse  uyarlanabileceği, bunun müşteri yararına olduğu, yaratıcılıktaki esas sorunun esinlenmede değil "işi" kavrayamamada olduğu görüşündeyim.

Herneyse, bu duygularla ben de en azından yaratıcılık üzerine bir yazı hazırlamak için reklam kuşaklarını salt o açıdan taramaya başladım. Acaba gözden kaçırdığımız küçük ama pırıltılı işler var mı diye tek yönlü incelemeye aldım. Ve bu tarama çok uzun sürmedi. Bir gün, parkta oturan adamı kovalayan gazete büfesini gördüm ve çok beğendim. Evet öyle Cannes büyük ödülü alacak dahiyane bir iş değil ama Muhabbet kart reklamı mesajını çok net, direkt, oldukça dikkat çekici ve ayrıştırıcı bir şekilde veriyor. Üstüne üstlük yaratıcı fikrin üzerine oturduğu pazarlama fikri de mükemmel. Yani tam benlik; çünkü sağlam bir pazarlama stratejisine dayanmayan salt yaratıcı bir iş bulup onu burada savunmak da vardı.

Nedir Muhabbet Kart? Turkcell altyapısını kullanan ön ödemeli bir telefon hattı. Fiyatıyla, özellikleriyle, promosyonlarıyla Hazır Kart'tan bir farkı yok. Sonuçta bir pazarlama şirketi olması ve abone sayısı nedeniyle Hazır Kart gibi bir marka kişiliği oluşturacak uzun soluklu dev bütçeli kampanyalara giremez. Girse de ne diyecek zaten? Bu markanın tek avantajı Sabah gazetesinin dağıtım kanallarını kullanması, yani her köşe başında bulunabilmesi. Reklam da ondan bahsediyor. Müşterisini kovalayan gazete büfesi bu fikri net bir şekilde veriyor, hatta giderek hard-sell bir tavır sergiliyor. Serinin bir başka filminde ise plajda uzun süre konuşup yanağında telefon izi olan adam hem markayı biraz yukarı çekmeyi hedefliyor, hem ekonomi mesajı veriyor, hem de telefonla konuşmanın zevkini hatırlatıyor.

Turkcell, Telsim ve Aria gibi çılgınca para harcayan üç dev arasında ve esasında bir operatör olmadan yapılabilecek başka bir şey var mıydı derseniz bence kolay kolay bulamazsınız. Aslında bir şey daha kaldı söylenecek ve onu da yapan var zaten; hard discount. Yazının son bölümünde, reklamı çok başarılı olmasa da Star Cep'e değineyim.

Zabıta İrfan'ın oynadığı reklam filmi, oyuncunun gücüne rağmen çekim kalitesi açısından zayıf. İmar bankası reklamlarını hatırlatıyor. Konumlandırması da aynı. Müşteri hizmeti yok, servisler yok dümdüz bir banka, pardon kart ama tüm bu eksikleri avantaja çevirip birer maliyet kalemi olarak satış fiyatından düşünce ortaya gerçekten ekonomik bir ürün çıkıyor. Vasat bir film ama mükemmel bir konumlandırma. Star cep ekonomi vaadinin dışında gazete kanalını da kullanıyor ve satışları çok iyi durumda imiş. Aycell daha ucuz olsa da onunki bir konsepti olan pazarlama fikri değil, tipik devlet kafası olduğundan bu köşede klasmana giremiyor maalesef.

Yaratıcılık diye başlık attık ve konuya oradan girdik ancak yine gidip pazarlama stratejileriyle bitirdik. Yok arkadaşlar ben düzelmeyeceğim. Strateji manyağı yapım düşmanı başbelası bir deterjancı olarak kılıcımı sallandırmaya devam edeceğim bu sektörün üzerinde.