TR | EN
Eti form 11.08.2002

Eti Form 11.08.2002

Form ailesi

 

Kişisel Değerlendirme Eti Form

1......10

Vurucu

7

Tek fikir üzerine kurulu

9

Hedef izleyiciye uyar

8

Ürün filmin kahramanı

6

Zevkle izlenir

     7

Markayı güçlendirir

9

 

Diyet yapanların toplam nüfusa oranı konusunda elimde bir araştırma sonucu yok ama  yakın çevreme baktığımda olayın ciddi boyutlara ulaştığını düşündürecek çok sayıda göstergeyle karşılaşıyorum. Mesela bizim evde üç kişiden ikisi diyet yaptı bu yaz. Markam ekibinde de aynı oranı tutturduğumuzu söyleyebilirim. Bunlar genelleme yapmak için yetersiz kalabilir ancak süpermarketlerde light ürünlere ayrılan raflara bakarak da kategorinin büyüme hızını kestirebiliriz. Koca koca perakendeciler onca değerli alanlarını hatır-gönül için ayırmıyorlar kuşkusuz.

Bu hengamede, treni kaçırmama telaşıyla neredeyse tüm gıda markalarının light versiyonları piyasada yerlerini alıyor. Ancak bu ürünleri çıkaran firmaların sağlıklı beslenme alanına ne kadar yoğunlaştıkları ve kaynak ayırdıkları (commitment) önemli bir soru işareti. Bugüne kadar gördüğümüz tüm light ürünler bir ana markanın yeni bir alana uzantısı (line extension) durumunda. Süt mü üretiyoruz, bir de light varyant çıkaralım, ekmek mi satıyoruz, light ı da olsun yaklaşımıyla çıkmış ürünler. Türkiye'nin büyük bir diyet  markası yok. Yani sadece bu alanda ürünler üreten, bu konuda uzmanlaşmış, güvenilir bir marka. Tek örneği Mavi-Yeşil ki onlarda küçük bir firma olduklarından pazarın tamamında etkin bir oyuncu olmaları beklenmez. İşte Eti FORM'un yeni girişimi bu açıdan diğerlerinden ayrılıyor, Türkiye'nin gerçek form markası olma yolunda ilerliyor.

Tüketicinin bu tür ürünlere güven duyması çok önemlidir. Geçenlerde dilimli ekmekler üzerinde yapılan bir araştırmanın yarattığı sarsıntıyı hatırlayın. Paketin üzerinde yazan kalori değeriyle ölçümde çıkan rakamlar, bir marka hariç ciddi farklılıklar içeriyordu. Evet, diyet ürünleri hızla büyüyor ama bugün için ana tüketici gazete haberlerine ve internette gezen maillere hassas, eğitimli ve nispeten dar bir  kitle. Böyle haberler anında etkisini gösterir ve tüketiciler üzerinde yazan bilgilerin doğruluğu konusunda en ufak şüpheye düşerlerse iş biter. Siz de üretici olarak yahu kardeşim bırak üzerinde yazan artı eksi beş kaloriyi, o kadar diyetin üstüne gidip dondurma yemezsen bunlara hiç ihtiyacın kalmayacak zeten diyemezsiniz. Ya da gidip biraz daha fazla bisiklete binmesini öneremezsiniz. Üzerinde ne yazıyorsa vermek ve bunun doğruluğu konusunda onu ikna etmek zorundasınız. Bu iknanın yolu da tüketicinin sizi o konunun uzmanı olarak görmesidir. Esas işi normal ve lezzetli ürünler üretmek olan bir gıda markasının böyle bir uzmanlık iddiasında bulunması inandırıcı değildir. Arı Grissini'yi bilirsiniz. Fabrika kapanalı yıllar oldu, firma başka bir ürün üretmiyor ama  insanlar Arı markasını hala o işin uzmanı olarak algılıyorlar ki marka fason üretimle de olsa ayakta durabiliyor. Kaldı ki grissini artık diyet uzmanlarının önerdiği bir ürün bile değil.

İşte Eti FORM ürün gamını hızla genişleterek ve konuya doğrudan giren başarılı iletişimiyle Türkiye'nin uzman diyet ve sağlılı beslenme markası olmaya soyunuyor. Lif konusunda bilgilendirici basın ilanları ve www.formdakal.com web sitesi bu görüşü destekliyor. Henüz Etimek ve Eti Müsli gibi ürünleri FORM markası altında toplamamaları biraz soru işareti yaratsa da eninde sonunda o yola gireceklerini düşünüyorum. Geçen hafta da belirttiğim gibi, son dönemlerde Eti stratejik açıdan doğru işlerle dikkat çekiyor. Bunlar tabii ki bir ekip işi ama bu sayfanın misyonu gereği, P&G kökenli pazarlama direktörü Şule Atabey Şamlı'nın markaya getirdiği dinamizmin altını çizmemiz gerekir.

Eminim Eti'deki bu iyileşme sürecinin bir aşamasında, artık iyice eskiyen logonun da elden geçmesi ve Eti adıyla bir ilişkisi kalmayan, kalsa bile bir gıda ürününe ne katkı sağladığı şüpheli Hitit güneşi sembolünün sorgulanması da yer alacaktır.