TR | EN
Toyota 24.03.2002

Toyota 24.03.2002

Marka Pratiği

 

Kişisel Değerlendirme Toyota Corolla

1......10

Vurucu

8

Tek fikir üzerine kurulu

7

Hedef izleyiciye uyar

9

Ürün filmin kahramanı

8

Zevkle izlenir

    10

Markayı güçlendirir

9

 

Bu hafta değişik bir şey yapacağım. Hani hep bahsederim ya çok uluslu şirketler bu marka işini daha iyi biliyor, genel yönetim yaklaşımı ve organizasyonu dışında kullandıkları standart analiz teknikleri, rapor formatları, strateji dökümanları vs var diye; onlardan basit bir örnek vereceğim.

Marka Konumlandırma Dökümanı türünün temel örneklerinden biri. Bu şekliyle on sene önce filan kullanılırdı. Şimdi çok değişik, gelişkin örnekleri var. Kimi yerde markanın değişmezlerini içeren bir anayasa rolü üstlenirken, bazı yerlerde dönemsel bir stratejik döküman, bir nevi  brief gibi kullanılıyor. Alt başlıklarda farklı tanımlar olmakla birlikte sonuçta, üç aşağı beş yukarı, hepsi aynı kapıya çıkıyor.

Layıkıyla yapmak için ciddi araştırmalar gerekiyor ama öncelikle nasıl yapılacağını bilmek lazım. Aşağıda yeni Toyota Corolla reklamından esinlenerek bir örnek hazırladım. Kaynak olarak da sadece Toyotasa Genel Müdürü'nün basın açıklamasını kullandım ve Eskişehir'e giderken trende bir saat içinde toparladım. Diyeceğim o ki mutlaka yanlışları vardır ve normalde daha iyisi yapılabilir. Örneğin bir de bayiye gitseydim teşhir, tanıtım ve promosyon konularında eklemeler olurdu. Burada göstermek istediğim, minimum standartlarda da olsa bu tür çalışmaların ne kadar yararlı olduğu. Evet sevgili küçük ve orta boy yerel üretici dostlarım, beğendiyseniz kendi markalarınız için de yapın birer tane.

Bu arada reklamı nasıl mı buldum? Çok iyi, Toyota için gerçek bir aşama. Uzun yıllar dünya binek otomobil pazarına öncülük etmiş ancak son dönemde biraz pasif kalmış Toyota'ya yakışan bir iş olmuş. 

Toyota Corolla Türkiye - Marka Konumlandırma Dokümanı

 

Pazarlama Hedefi

Toyota'nın Türkiye'de yeniden doğuşu projesi çerçevesinde marka imajında bir sıçrama yaratmak ve yeni modelle binek otomobil pazar payını %3.5'dan %7'ye çıkarmak

 

Ürün

Dünyanın en çok satan otomobil markası Corolla'nın Avrupa kullanıcısının beklentilerine göre tasarlanan dokuzuncu nesli. Estetik tasarım, güvenli sürüş, konfor ve kullanım keyfinin öne çıktığı bir otomobil

 

 

Rakipler

 

Direkt

Alman ve Fransız ithal otomobiller

Dolaylı

Diğer yerli üretim binek otomobiller

Büyüme

Rakipler

 

Hedef Kitle

Hedef İzleyici

Üst sosyo ekonomik sınıfdaki çalışan kadınlar

Hedef Müşteri

Sedan: Şehirli genç aileler

Hatchback: Genç, çalışan kadınlar

T-sport: Performans meraklısı genç erkekler

Verso: Farklı olmak isteyenler

 

 

Değer Önerisi

Fiziksel Fayda

Modern tasarım, daha az yakıt tüketimi ve sınıfında en geniş araba (ve daha önceki modellere göre kaza anında görülen hasarda %50 azalma)

Duygusal

Fayda

Kullanım keyfi ve konfor

Kişisel Fayda

İlk sürüşte aşk

Destek, Kanıt

Dünyanın en çok satan otomobili

Brad Pitt dolaylı onayı

Marka Kişiliği

 

Genç, dinamik, cesur, bakımlı, zevk sahibi, hayattan zevk alan, Avrupalı

Fiyat Stratejisi

Pazarda en çok satan beş modelin ortalaması.

Portföy Stratejisi

Pazarın %84'ünü kapsayan dört gövde versiyonu aynı anda

İletişim Stratejisi

Brad Pitt (Ricky Martin) global kampanya ile duygusal yönleri ön plana çıkartarak pazardaki imajı yükseltmek, daha önce Toyota kullanıcısı olmayan yeni müşteriler kazanmak 

PR Stratejisi

Profesyonel kesim için Göcekte tanıtım toplantısı-Test Drive

Bayi toplantısı

Basın bültenleri

Dağıtım-teşhir

Bayileri motive ederek yeni modellerin teşhirini teşvik etmek Tüm modelleri aynı anda teşhir ederek etkiyi artırmak