TR | EN
TÜSİAD Başkanı ben olayım 01.12.2009

TÜSİAD Başkanı ben olayım 01.12.2009

TÜSİAD Başkanı ben olayım  01.12.2009
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na adaylığımı burada alenen deklare ediyorum. Aday listesine baktım ve benden iyisini bulamayacaklarına karar verdim. Neden mi? İşte sebepleri:
 1. Yıllardır Türk sanayicisine hizmet veriyorum. Ülke sanayicisinin ve iş aleminin sorunlarını benden iyi kimse bilemez.
 2. Kırk yıllık sanayicilerin giderek sanal sektörlere kaydığı günümüzde gerçek “sanayiciyi” çoğundan daha iyi temsil ederim.
 3. Güven veren bir ismim, yıpranmamış bir soyadım var.
 4. Dedem de babam da tüccardı. Ticareti, saygıyı, hürmeti bilirim.
 5. Hiçbir büyük gruba yakın değilim. Koç, Sabancı, Doğan, Şahenk, Karamehmet soyadlı hiçbir kişiyle şahsi tanışıklığım yok. (İlkokul arkadaşım Aysel’in soyadı Koç idi ama başka bir aile)  O yüzden gruplar üstü tarafsız duruş sergileyebilirim.
 6.  www.markam.biz Gündem yaratan çıkışlar yapabilir, (şekilde görüldüğü gibi) enteresan konular bulabilirim.   Yarattığımız diğer gündem konuları için gazetemize bakabilirsiniz.
 7.  Zenginler Kulübü algısını kırarım çünkü henüz üçte biri ödenmiş bir daire dışında beş param yok.
 8.  www.tusiad.org.tr Akademik yönüm kuvvetlidir. TÜSİAD’ın kamu yararına bilgi üreten, öneri getiren kurum olması yolunda ciddi katkım olur. En azından yılda beşten fazla rapor ürettiririm. Bkz.
 9.  www.markam.com.trMarkacıyım, TÜSİAD’ı daha güçlü bir marka yaparım.  
 10. Teknolojiye yakınım. Mevcut statik web sitesini geliştirir, kurumu interaktif, mobil alemde parlatır, wap’tan Zap’a her yere yetişirim.
 11. Mirasyedi değilim; “para babadan kaldı, kendinde bir numara yok” diyemezler. 
 12. www.guvenborca.com İyi bir aile babası figürü çizip kamuoyunda sempati yaratabilirim. Bkz.
 13. TOBB ile ilişkileri geliştirir sinerji yaratırım. Rifat Hisarcıklıoğlu ile aram iyidir.
 14. Yeminli AKP muhalifi değilim. Ulusalcı, laikçi, Ergenekoncu çizgiye uzağım. Cumhuriyet mitinglerinde evde oturup çekirdek çıtladım. Hükümet ile gerginlik yaratmam. Milli görüş çizgisine de aynı mesafedeyim. O yüzden hükümete aşırı yakınlaşıp önemli ailelerimizi tedirgin etmem.   
 15. Ali Babacan ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nden sınıf arkadaşımdır. Ülke yararına her türlü ortak projeyi hayata geçirecek kapıları açarım.
 16. Eski solcuyum. Zamanında iki kurşunla yaralanmışlığım var. Entelektüel kesimde bir heyecan yaratırım, işçi sendikalarıyla daha iyi ilişki kurarım. IMF toplantılarında ise eser gürlerim.   
Adaylığımı kamuoyu ve TÜSİAD yönetiminin bilgisine sunarım. Benim açımdan tek sorun bu işe tam zamanlı vakit ayıramayacak olmam. Bir de parasal mevzular var haliyle. Başkanlar bir ücret alıyor mu bilmem ama ben bilabedel çalışamam. Ödemem gereken ev taksitleri var. Artık onun da çaresine bakarlar. Hepsi patron.
Saygılarımla,
Güven Borça
  
Eğer TÜSİAD Yönetim Kurulu adaylığımı ciddiye almazsa;
1.   Yukarıdaki listeyi “uygun aday kriterleri” olarak alıp yeni bir anket yaptırabilirler,
2.   Bu listeden bazı dersler çıkarabilirler,
3.   TÜSİAD’ı başkan adayı bulamayan bir kurum haline nasıl getirdiklerini kendilerine sorabilirler,
4.   Ve umarız ki bir daha böyle iletişim zaafı içine düşüp bize mavra malzemesi vermezler.