TR | EN
Güven Borça Güven Borça

Güven Borça

ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümü 1985 mezunu olan Güven Borça, Eczacıbaşı İpek Kağıt’ta Ürün Geliştirme Mühendisi ve Ürün Sorumlusu olarak görev yaptığı dört yılı takiben Colgate-Palmolive şirketinde altı yıl süreyle Marka Yöneticisi ve Pazarlama Müdürü pozisyonlarında görev yaptı.
 
Öte yandan Colgate-Palmolive’in global eğitimcileri arasına katıldı; yurt içi ve yurt dışında eğitimler aldı/verdi. 1991 yılında Marketing Türkiye’de ilk makalesi yayınlandı. Marka Yönetimibaşlıklı eğitim çalışmalarını 1993-2003  yılları arasında sürdürdü.
 
1997 yılından bu yana marka danışmanlığı yapan Güven Borça,Markam AŞ’nin (www.markam.com.tr)  kurucu ve yöneticisidir. Danışmanlık dışında marka üzerine makaleler yazmakta, konuşmalar yapmakta ve Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde ders vermektedir. İlk kitabı “Bu topraklardan dünya markası çıkar mı” (2002) onbir baskı yapmıştır. Haftalık Para dergisinde     “Reklamlardan Sonra” başlığıyla 2001-2003 yıllarında yazdıklarını aynı adlı kitabında toplamış olup, diğer kitapları “Pazarlama Reçeteleri” 2004, “Başka Akmerkez Yok” 2007,  “Marketing Recipes“ 2009, “İleri Dönüşüm Kutusu“ 2010 yılında yayınlanmıştır.
 
Türkiye’nin ilk marka danışmanlık şirketi Markam bünyesinde 8-10 kişilik bir kadro ile tamamı Türk şirketlerine yılda yirmi kadar markalaşma projesi yapmaktadır.